Leggyakoribb kutya bőrbetegségek képekkel

Szoták László
2021. 03. 18. 17:57:37
Leggyakoribb kutya bőrbetegségek képekkel
A legtöbb gazdi tisztában van azzal, hogy a kutyák néha megbetegszenek és megsérülnek. Azt viszont kevesen észlelik, amikor a kutyájuknál bőrbetegség alakul ki, amely kezelést is igényel. A különféle bőrbetegségek - például kiütések vagy allergiák - manapság nagyon gyakoriak. Ezeknek az  ártalmaknak szőrös kis barátaink is erősen ki vannak téve. Mit tehetsz ha mégis oda nem illő tünetre leszel figyelmes kutyusod bőrén? Először is ismerd fel miről lehet szó...

A legtöbb gazdi tisztában van azzal, hogy a kutyák néha megbetegszenek és megsérülnek. Azt viszont kevesen észlelik, amikor a kutyájuknál bőrbetegség alakul ki, amely kezelést is igényel. A különféle bőrbetegségek - például kiütések, allergiák vagy egy szimpla kutya pattanás - manapság nagyon gyakoriak. A kutya bőrbetegségek kezelése házilag nem lehetetlen, de a legtöbbször érdemes állatorvos segítségét kérni. A bőrproblémákat okozó ártalmaknak nem csak mi emberek, hanem szőrös kis barátaink is erősen ki vannak téve. Ezek lehetnek környezeti ártalmak vagy vegyi anyagoknak való kitettség is. Mivel ez egy fontos téma, így arra gondoltam összeszedem a leggyakoribb kutya borbetegseg tüneteket, melyek a kutyák bőrén megjelenhetnek és némi információt, hogy mit kell tenned, ha ezeket észleled. 


Pattanás fajtái képek

Kinövés a kutyák bőrén

Ha kutyusod bőrén kinövést találsz, akkor nem kell rögtön pánikba esni. A kutya szemölcs (papilloma kutya bőrön) általában kicsi, jóindulatú szövet képződmények a bőrön, melyek egy keratin nevű anyag körül összekapcsolódott bőrsejtekből állnak. Ezek a lassan növekvő, rostos szövetkinövések az idősebb kutyáknál gyakrabban fordulnak elő, de előfordul kölyökkutyáknál is (pl: kölyök kutya nyakán csomó). Sokszor a a nyak körüli laza, ráncos bőrön, a szemhéjon, a fülön vagy a hónalj alatt jelennek meg. Bár ezek a kinövések könnyen összetéveszthetőek a kullancsokkal vagy szemölcsökkel, ne adj isten bőrrákos tünetekkel, valójában nem jelentenek veszélyt a kutya egészségére. Minden esetben javasolt egy állatorvosi vizsgálat a pontos diagnózishoz, hogy kizárható legyen bármilyen más ok és biztosan megállapíthatóak legyenek a bőrkinövések fajtái. Miután biztosan megtudtad a kinövés okát, az állatorvos javasolhat egy megfelelő kezelést. Ez lehet egy egyszerű eltávolítás az állatorvos által vagy egy kisebb műtéti eljárás, a kinövés méretétől és helyétől függően. Most már láthatod, miért nem ajánlatos a bőrkinövés eltávolítása házilag.
 

Fontos megemlíteni, hogy a különböző bőrproblémákat legtöbbször szabad szemmel is könnyen észrevehetjük vagy a kezünkkel kitapinthatjuk (pl. dudorok a kutya testén, kutya fején dudor, kisebb dudor a kutya oldalán, kutya hátán dudor, kutya lábán seb, csomó a kutya hátán). Ehhez viszont rendszeresen foglalkozni kell a kutya szőrével. Az otthoni szőrápolás és kozmetika ezért kifejezetten fontos. Ez lehetőséget ad arra, hogy időközönként átnézhessük a kutya szőrét és bőrét. Ezen túl a rendszeres fésülés segít megszabadulni az elhalt szőrszálaktól, ami számos bőrbetegség okozója lehet.

Minden közepes és hosszú szőrű kutyának érdemes rendszeresen eltávolítani az aljszőrzetét, hogy a bőr “fellélegezhessen”, a felesleges szőr és kosz el tudjon távozni és a kozmetikázás közben meg tudjuk találni az esetleges bőrproblémákat.

Az aljszőrzet eltávolításához és a gubancok kibontásához ajánljuk a legjobb szőrápoló eszközünket a Fur Perfection kutyafésűt. Ez a speciális kutyakefe könnyen kibontja a legmakacsabb csomókat is és megszabadítja a bundát a halott szőrszálaktól. Egyedi, visszakerekített fogainak hála nem karcolja a bőrt, így a legérzékenyebb bőrű kutyáknak is ajánlott.

→ A LEGJOBB KUTYAFÉSŰ

 

Bőrdaganat egy fajtája a kutya bőrön

Kutya bőrdaganat

A kutyák bőre vékonyabb, mint a miénk, ezért sebezhetőbbek a nap ultraibolya sugárzásának hatásaival szemben, valamint a kisebb bőrsérüléseket is rosszabbul viselik. A bőrrák - mint bármely más típusú rák - végzetes lehet kutyáknál. Gyakran előfordul az arcon, és egy benőtt vagy rosszindulatú daganat akár vakságot is okozhat, ha a szem környékén alakul ki, akadályozva a kutya látását. De nem csak az arcon fordulhat elő és a tünetek ugyanolyan aggasztóak, bármely testtájon forduljon is elő:

“Amikor Lee kiskutya volt, a bőrrákkal nem igazán voltam képben. Néhány hónappal azután, hogy kétéves lett a fülén egy kis szokatlan bőrfoltotra lettem figyelmes. Nem volt piros, se duzzadt, de mégsem hasonlított a többi környező bőrfelületre. Elvittem állatorvoshoz, és a diagnózis sajnos bőrrák volt.”

A bőrrákot - amelyet a tulajdonos a fenti történetben említett - és amely kutyája fülén növekedett, melanomának hívják. A melanoma a kutyáknál a leggyakoribb fajta bőrrák. Általában rosszindulatú, vagyis ha nem kezelik, akkor a test más részeire is átterjedhet. A bőrrák a kutyáknál a leggyakoribb rákforma, és korán felismerve és kezelve teljesen gyógyítható. Az első jel, hogy valami komoly dologról lehet szó, amikor egy csomó alakul ki a bőrön vagy az alatt, sokszor a mellkason vagy a háton. Ha csomót találsz a kutyád bőrén, a lehető leggyorsabban fordulj állatorvoshoz!
 

Az egészséges kutyabőr a megfelelő ápolással kezdődik! De hogyan kezdj hozzá? Segítünk!


Kutyakozmetika otthon könyv
 

Add meg e-mail címed és azonnal küldjük Neked a “Tökéletes kutyakozmetika otthon” c. könyvet, melyben lépésről-lépésre bemutatjuk, hogyan kell profin ápolnod kutyusod otthon, legyen bármilyen méretű vagy szőrtípusú kutyád is.

Mit kapsz még, ha most regisztrálsz?

+ Ingyenes RUBOLD Klub tagság
: a klubtagok exkluzív, máshol nem elérhető kedvezményeket kapnak!

+ Ingyenes oktatóanyagok: rendszeres kutyaápolási és kutyaetetési tanácsainkat is elküldjük Neked!

Kérem az ingyenes ajándékokat!



Korpás száraz kutya szőr

Szárazság és korpa a kutya bőrén

A korpás és száraz bőr a kutya (és ezzel együtt a gazdik) legrosszabb rémálma lehet. Ha kutyusodnál tapasztaltad már a korpás kutyaszőr állapotát, akkor tudod miről beszélek. A bőrszárazság és korpásodás okozója allergiák, bakteriális vagy gombás fertőzések is lehetnek, de sok kutyánál szimplán az évszakok változása idején is előfordulnak ezeket a tünetek. Ilyenkor a faggyúmirigyek túltermelésbe kezdenek és ez okozza a gondot. A bőr szárazságának tünetei elég egyértelműek: feszes bőr, a kutya szőre korpás, a kutya bőre hámlik és a gyakori vakarózás és viszketés jellemzik. 

A száraz bőr leggyakoribb okai: 

  • túl alacsony páratartalom
  • nem megfelelő ápolási szerek / például vegyszerekkel teletömött samponok, ápoló folyadékok, melyre gyakran allergiásak a kutyák
  • az ápolószerek nem megfelelő pH értéke
  • túl gyakori fürdetés 
  • faggyútermelés zavara
  • táplálkozási problémák, illetve emésztési zavarok
  • gyenge, tápanyagokban nem megfelelő étrend
  • A-vitamin hiány
  • parazitafertőzés
  • hámlik a kutya bőre 
  • és egyéb tényezők...
 

Száraz bőrre ezt a balzsamot ajánljuk: Természetes bőr, orr és mancsápoló balzsam

 

A legtöbbször az etetés hibáinak megszüntetésével orvosolható a probléma. Fontos a fehérjék megfelelő aránya és néha étrendkiegészítők is szükségesek emésztésük támogatására. A külső megoldás is fontos: a kutya bőrének hidratálása. A legjobb, ha gyengéd és természetes kutyasampont használhatsz a kutya bőrének vissza hidratálására.

 


Allergia teszt a kutya bőrén

Allergiás reakció a kutya bőrön

Ma már a kutyák 10%-a szenved valamilyen allergiában, azaz mondhatjuk hogy (kutya)nép betegségről beszélhetünk. Egyes fajták - például a Golden Retriever - hajlamosabbak az allergiára, mint mások és sok tünetet tudnak produkálni. Más érzékeny fajták is vannak pl. a francia bulldog bőr betegségei is hírhedtek. Szerencsére a kutya bőrallergiájának kezelésére számos módszer létezik, ezért nem kell aggódni. A legtöbb esetben észrevehető tünet, hogy vörös dudorok képződnek a bőrön, amelyek hólyagosodnak és pikkelyekké válhatnak. Ezek sokszor elsebesednek, ami még több viszketéshez és vakarózáshoz vezethet. A kutyák bőrallergiáinak többségét környezeti hatások és a rossz táplálék okozza. Ha kutyád folyamatosan vakarózik, nyalogatja és harapja a szőrét - és tudod, hogy más betegsége nincs - akkor valószínűleg allergiás. A kutyák allergiás tüneteket produkálhatnak számos dologra a pollentől a poratkákon át a vegyszerrel teli ápoló termékekig vagy a mosószerekig is. Az allergia gyógyítható állatorvos által felírt kortikoszteroidokkal vagy egyszerűen azzal, hogy azonosítod az allergént és mindent megteszel, hogy kutyusod ne kerüljön kapcsolatba a bizonyos allergiát kiváltó anyaggal, így elkerülve az allergének hatását. A kutyáknál is lehet például allergia vizsgálatot kérni.



 


Kutya bőrfertőzés

A kutya bőrfertőzése

Ahogy korábban olvashattad gyakori tünet az, ha vakarózik és rágja magát a kutya. Ilyenkor akár egy egyszerű kezelés képes lehet megállítani a kellemetlenséget. A bőrparaziták, allergiák és gombás fertőzések gyakran viszkető és gyulladt bőrt okoznak a kutyáknál, ugyanis a baktériumok és paraziták sok bőrgyulladásnak kiváltó okai. Amikor a kutya bőre gyulladtá válik valamilyen fertőzés vagy irritáció miatt, a természetes reakció a vakarózás. A sok vakarózás és bunda rágása miatt viszont a szőr könnyen kihullhat, és a bőrön sebek alakulhatnak ki. 

Bőrfertőzés kezelése

Szerencsére számos típusú bőrfertőzés könnyen kezelhető. A kutya bőrének gombás fertőzését a természetben előforduló Malassezia néven ismert gomba túlszaporodása okozza. A gombás bőrfertőzés gyakori tünetei: vörös, viszkető bőr, szárazság, hámlás és szőrhullás, amik sokszor másodlagos bakteriális fertőzésekké alakulhatnak. Ha azt gyanítod, hogy kutyád gombás fertőzésben szenved, fordulj állatorvoshoz, aki egy kivizsgálással utána járhat a dolognak. Az állatorvosi vizsgálat igazolhatja, hogy kutyád fertőzött-e és előírhatja a megfelelő kezelést (gyógyszeres spray-k, tabletták vagy gyógyszeres samponok).

 

Rühes kutya

Rühes kutya

A rühösséget a Sarcoptes scabiei atka okozza. Jellemzően vadon élő állatokkal való érintkezéskor terjed át a kutyákra ez a fajta atka. Amikor az emberek érintkezésbe kerülnek fertőzött kutyákkal vagy macskákkal az atkák átterjedhetnek az emberre. A tünetek megjelenése és az atkák észlelése több hét vagy hónap is eltelhet. Miután az atka bejutott a bőrbe, a viszketés és irritáció könnyen súlyossá válik. Az atkás kutya sokat szenved ezért mindenképpen foglalkozni kell a problémával. A kutya szőratka manapság egyre gyakoribb jelenség. Kutya rühesség fotók ezen bekezdés fölött találhatóak.

 

Dudor a kutya bőrén

Csomó a kutya bőre alatt

Ha mozgatható csomót találsz a kutya bőre alatt, akkor könnyen kísértésbe eshetsz, hogy megszorítsd. De a legjobb, ha nem kezded el erősen nyomkodni a szemölcsöt vagy más növekedést, mert komplikációkat okozhat, beleértve a fertőzést is. Ehelyett vidd el kutyádat állatorvoshoz, aki biztonságos és hatékony gyógyszeres kezeléssel eltávolíthatja az elváltozást. Míg a kutya szemölcsök általában jóindulatúak, fontos, hogy az állatorvos azonnal azonosítsa és kezelje őket. Ha nem kezelik, a kutya szemolcs súlyosabb fertőzésekhez vezethet. Ha aggódsz a kutyád bőrének megváltozása miatt, akkor az orvosnak először meg kell vizsgálnia az egész kutyát, hogy megértse, mi lehet a probléma. Ha van egy vörös, duzzadt terület valahol a kutya bőrén, ez az ótvar jele lehet, amely kutyáknál gyakori gombás fertőzés, amely kör alakú, gyűrű alakú elváltozást okoz. Az ótvar leggyakoribb előfordulási helye a kutyáknál a füleken van, de megtalálható az ágyékon, a farkon, a hónaljon és a lábakon is. Kutyádnak bakteriális fertőzése lehet, ha sárga, gennyes dudorja van, és ha egy fekete pontot látsz az elváltozás közepén. Legtöbbször a kutya bőr alatti csomó egy egyszerű kutya zsírcsomó lehet, de mások a kutya lábán dudor miatt aggódnak. Ha erről van szó, akkor a legtöbbször nincs ok az aggodalomra: a zsírcsomó kutya esetében nem jelent nagy gondot.  

 

Szín változása a kutya bőrén

Elszíneződés vagy szerkezet változás a kutya bőr felületen

Néha előfordul, hogy a kutyád bőre megváltoztatja a színét vagy szerkezetét (pl: barna foltok a kutya hasán vagy fekete pöttyök a kutya bőrén vagy a kutya bőre feketedik). Ennek számos oka lehet a súlyos betegségektől a jóindulatú állapotokig. A kiváltó ok megértése fontos a kutya számára legmegfelelőbb kezelés meghatározásában. Például, ha kutyádnak parazita fertőzés miatt színeződött el a bőre, nem célszerű a fertőzés pontos okának azonosítása nélkül fertőzésre kezelni a kutyát ugyanis a változás történhet hormonállapot vagy anyagcsere-problémák miatt is. Szerencsére az állatorvoslás szépen fejlődik, így számtalan lehetőséget kaphatunk a betegségek, genetikai állapotok és a kutyát érintő egyéb problémák kezelésében. Ezért fontos, hogy háziállatodat megfelelő, alapos állatorvoshoz juttasd el, aki nem találgat és általánosít, hanem vizsgálatok alapján tudja a lehető legjobb ellátást nyújtani számára. A vizsgálat sokszor egy egyszerű vérvizsgálattal elvégezhető.

 


Kiütések a kutya bőrön

Kutya bőrkiütés

Sokszor a kutyatartás önmagában elegendő elkötelezettség a legtöbb gazdi számára, nemhogy még különféle betegségekkel is szembesülni kelljen, még ha az csak egy egyszerűnek tűnő bőrkiütés is, ami bizony sűrűn előfordul, hiszen a kutyák napi szinten olyan sokféle dolognak vannak kitéve. A kutya bőrkiütéseinek egyik leggyakoribb oka az allergia, az atópia, a paraziták vagy a bőrfertőzések. Annak ellenére, hogy a kutyáknak szőrük van, ami megvédi őket a külvilágtól, bőrük mégis nagyon ki van téve az elemeknek. Még a látszólag enyhe leégés is káros lehet a kutyák számára, mert a kutyáknak nincs természetes védelme, mint az embereknek - a bőrük nagyon érzékeny! A kiütések teljesen normálisak a kutyák számára, és különféle okokból következnek be. Gyakran bőrkiütések keletkeznek a bőr szárazsága vagy allergia miatt, de ezek nagyrészt veszélytelenek. Viszont, ha komolyabb és tartósabb bőrkiütést észlelsz kutyádnál, bizony itt sem úszhatod meg a látogatást az állatorvosnál.


Atka kutya

Atka a kutyán

Nem ritka, hogy a kutyák bőre alatt atkák lapulnak, amik a kutyák számára kellemetlen tüneteket, így ellenőrizni kell őket. A jó hír az, hogy a bőratka könnyen kezelhető, és a szőrtüszőatka kezelése házilag megoldható, akár egy helyileg alkalmazható gyógyszeres spray használatával. Mik azok a kutyabőr atkák? A kutya bőr atkái apró paraziták, amelyek a kutyák szőrtüszőiben élnek. A kifejlett atkák akkorák, mint a gombostű feje, petéik pedig még vékonyabbak, gyakran mikroszkopikus méretűek. Maguk az atkák szabad szemmel láthatatlanok, és alapvető szerepet játszanak a kutya egészségében és jólétében. Valójában az atkák minden kutyán élősködnek, de csak akkor okoznak problémát, ha számuk túl magas lesz. Amikor egy kutyát megfertőznek az atkák, általában sok a viszketés, mivel az atkák a kutya bőrsejtjeivel és vérével táplálkoznak. Fontos lépéseket tenni, ha olyan jeleket észlelsz, amelyek szerint kutyád esetleg szőrtüsző atka fertőzéssel küzd, mivel ez különféle egészségügyi problémákat okozhat kedvenced számára. A demodekózis nem fertőző állatok vagy emberek között, de szőrhullást vagy irritált bőrfelületeket okozhat.

 

Kullancs a kutya szőrében

Bolhák és kullancsok a kutya bőrén

Minden kutya fogékony a bolhákra és a kis pici fekete kullancs is gyakran megjelenik, és bár a legtöbb kutyának nincs gondja néhány bolhával, a kullancs egy másik történet. A kullancsok és a bolhák ízeltlábúak, ami azt jelenti, hogy kemény külső csontvázuk van, az úgynevezett külső váz, amelyet a növekedéshez el kell hullatniuk. Húsevők, és a gazdatest vérével táplálkoznak a növekedés és a túlélés érdekében. Fontos megjegyezni, hogy nem minden kullancs egyforma. A Földön több mint 2000 kullancsfaj létezik. Csak az Egyesült Államokban több száz faj létezik, és csak 10 faj ismert, amelyek valójában emberrel táplálkoznak. A kullancsokat és bolhákat leggyakrabban a kutyákhoz társítjuk. Bár bizonyosan más állatokra is veszélyesek lehetnek ezek a vérszívók. A probléma az, hogy a kullancsok és bolhák nemcsak a kutyákon élnek, hanem meg is harapják őket. A kullancsok és bolhák különféle súlyos betegségeket okozhatnak a kutyákban. Szerencsére számos módon megvédheted kedvencedet ezektől az apró kártevőktől. A fertőzés megelőzése érdekében kezdd azzal, hogy a kutyádat és az ágyát, pokrócát havi kullancs és bolha megelőzővel kezeled, amely bármely állatkereskedésben megtalálható. A komolyabb védekezéshez pedig kérd ki az állatorvosod tanácsát. Számtalan megoldás létezik, úgymint a nyakörvek, gyógyszeres megelőzés (pl: Nexgard, Bravecto) ultrahangos védelem, cseppek, étrendkiegészítők … stb.

 

Mikor kell szakember segítségét kérni kutyád bőrének állapota miatt? 

Valószínűleg nem kell minden alkalommal állatorvoshoz sietned, amikor kutyádnak bőrproblémái vannak, de nem árt, ha kutyádat állatorvos vizsgálja meg amikor már hosszan tartó bőrprobléma áll fenn nála, hiszen az állatorvos ellenőrizni tudja az esetlegesen fennálló súlyosabb okok jeleit is. Például egy egyszerű bőrbetegségnek tűnő, vöröses bőrfoltokkal rendelkező kutya súlyos belső betegségben is szenvedhet. Figyelni kell a fentebb említett tünetekre úgy mint, hámlás, szőrhullás, vörös foltok, a bőr szerkezetének vagy színének megváltozása .
És ahogyan korábban írtuk rendszeresen fésüld a kutyád szőrét, hogy megszabadulj az amúgy is kellemetlen szőrtől ami sok bőrbetegség forrása lehet. Használj aljszőrzet eltávolító fésűt, hogy gyorsan és fájdalommentesen ápolhasd kutyusod szőrét.
 

Így fésüld ki a kutyád szőrét fájdalommentesen
 
Tartalomhoz tartozó címkék: Kutya egészség