Milyen zöldséget ehet egy kutya?

Szoták László
2021. 01. 04. 18:23:33
Milyen zöldséget ehet egy kutya?
Bár a kutyák alapvetően húsevők nincsen szükségük túl sok zöldségre vagy gyümölcsre. Mégis sok száraz eledelben elég kevés a rost, ásványi anyag, nyomelem és vitamin tartalom. Ezeket pótolhatod némi friss, ropogós zöldség hozzáadásával. De pontosan milyen zöldségeket ehet egy kutya? Vannak tiltott zöldségek? Ebből a cikkből mindezt megtudod!

Karácsonyra megleptük magunkat egy zöldség préssel. Régi vágyunk volt, hogy különböző zöldségleveket ihassunk otthon, mert ugye elengedő rostot és zöldséget elég nehéz bevinni kizárólag evéssel. Ennek jól működő módja a lévé alakítás (remélem van ilyen szó). A gép szuperük működik: gyors és elég hatékonyan képes minden csepp nedvességet kinyerni a zöldségekből. Ezek a levek brutál finomak!!! A készítés során pedig visszamarad egy elég száraz zöldség őrlemény amivel elsőre nem is tudtuk, hogy mit kezdjünk. Először behasználtuk reggelihez majd arra gondoltunk, hogy jó kis rost támogatás lenne Ruby-nak is, ezért egyszerűen csak hozzákevertük a tápjához és odaadagoltuk neki. Mi azóta változatos összetételben préselünk már minden fajta zöldséget, de arra is figyelemmel akarunk lenni, hogy a visszamaradó őrlemény kutya táp kiegészítőként is működjön. De vajon minden zöldég megfelelő a kutyának?

Eljött az ideje, hogy végig vizsgáljam, hogy mely zöldségek jók és melyek azok amelyeket nem szabad négylábúaknak adni. Ebben a cikkben tehát végig veszem az összes gyakori zöldséget és hatásukat a kutyák szervezetére.

 

Bár a kutyák alapvetően húsevők nincsen szükségük túl sok zöldségre vagy gyümölcsre. Mégis sok száraz eledelben elég kevés a rost, ásványi anyag és vitamin-tartalom. Ezeket pótolhatod némi zöldség hozzáadásával.

 

Zöldségek melyek egészségesek a kutyáknak:

 

Brokkoli kutyáknak

Brokkoli

A brokkoli biztonságosan adható kutyáknak kis mennyiségben. Magas a A, C, K-vitamin és kálium tartalma ami javítja a csontsűrűséget és javítják a kutyák szívének egészségét. Ugyanakkor tartalmaz izotiocianátokat ami egyes kutyáknál emésztő szervrendszeri irritációt okozhat. Ezen túl vigyázni kell a szárakkal amik egészben adva elzáródást okozhat a nyelőcsőben. A brokkoli a kutyák tápanyag bevitelének maximum 5%-át teheti ki. Ha kölyökkutyád van ne adj neki brokkolit még, mivel a GI-traktusa nem érett és még kis mennyiség is zavart okozhat nála.

 

Kelbimbó kutyáknak

Kelbimbó

A kelbimbó tele van hasznos ásványi anyagokkal és antioxidánsokkal (A-, B1-, B6-, K- és G-vitamint tartalmaz, mangánt, folátot és káliumot is tartalmaz) és nagyon hasznos embereknek és a kutyáknak is. A K-vitamin segíti a vér alvadását, az égési sérülések felépítését és megvédi a szívet. Kiváló rostforrás. A kelbimbóban található antioxidáns tulajdonságok javítják a vérkeringést. A kelbimbóról ismert, hogy olyan vegyületek is vannak, amelyek a szabad gyökök ellen küzdenek.Azonban nem szabad túl sokat adni kutyáknak, mert erősen gázképző a bélrendszerben.

 

Kelkáposzta kutyáknak

Kelkáposzta

A kelkáposztában rengeteg a K és A vitamin és sok benne a vas is, így egy szuper tápanyag forrás kutyáknak. Segíti a szemek egészségét és az immunrendszert ezen túl az anyagcserét.

 

Répa kutyáknak

Répa

Az egyik kedvenc zöldsége a mi kis kutyánknak! A répa szuper alacsony kalória tartalmú rágcsálni való kutyáknak tele rosttal, béta-karontinnal, A-, C- és K-vitaminnal, ezen túl a D-, E- és K.-vitaminok forrásai is. A ropogós zöldség rágcsálása pedig segít tisztán tartani a fogakat és csökkenteni a stresszt. További hasznos anyagok a répában: biotin, K vitamin, kálium és B6 vitamin. Maximum 2 naponta adj répát a kutyádnak, hogy legyen elég ideje feldolgozni.

 

Zeller kutyáknak

Zeller

Biztonságos és ízletes zöldség tele A, B és C vitaminnal, kalcium, kálium, foszfor, nátrium, vas forrás is. Szeretik a kutyák kellemesen elropogtatni. Tartalmazza a fitokémiai 3-n-butil-ftalidot, amelyről kiderült, hogy csökkenti a daganatok gyakoriságát a laboratóriumi állatokban, nagyban csökkenti a vérnyomást a szív egészségének javítása érdekében, és csökkentheti a rákos megbetegedések arányát a BARF diéta szerint. A zeller szintén csökkenti az idegességet és savsemlegesítőként működik az állatokban. Legjobb az egészben, hogy a zeller frissíti a kutyus leheletét! A szárat keverd ételébe, de tálalás előtt távolítsd el a leveleket.

 

Zöldbab kutyáknak

Zöldbab

Apróra vágott, párolt, nyers vagy konzerv - a zöldbabot bármilyen formában adhatjuk kis kedvencünknek. Ebben a zöldségen fontos vitaminok, ásványi anyagok (vas, kalcium és B6, A, C és K vitamin) és rostok is vannak alacsony kalória mellett. A K-vitamin segít fenntartani a csontok egészségét. Az omega-3 zsírsavak elősegítik a szív egészségét. A zöldbab béta-karotint is tartalmaz.

Fogyókúra tipp: túlsúlyos kutyusoknak a napi bevitel max. 5 százalékát cseréld le alacsony kalóriatartalmú zöldbabra. Mindenképpen alacsony só és fűszert tartalmazó változatot vásárolj, ha esetleg konzervből szeretnél a kutya etetéshez adni.

 

Borsó kutyáknak

Borsó

Mind a Zöldborsó, hóborsó, cukortartó borsó és kerti vagy angol borsó is adható kutyáknak alkalmanként. Mint a legtöbb egészséges zöldségben ebben is sok a vitamin, ásványi anyag, fehérje és rost. Dolgozhatsz fagyasztott borsóval de a legjobb a friss verzió a piacról A konzerv változatot érdemes elkerülni a benne levő tartósító és egyéb adalékanyagok miatt.

 

Spenót kutyáknak

Spenót

A spenót adható kutyáknak és teli van hasznos anyagokkal: kálium, magnézium, valamint a B6, B9 és E vitaminok, ezen túl nagy mennyiségű karotinoid, C-vitamin, K-vitamin, folsav, vas és kalcium is van benne. Segít megvédeni a gyulladástól és a szívproblémáktól, valamint a ráktól. Magas a vas tartalma. Spenótot adhatod kutyádnak főzve vagy nyersen is. A zöldségben viszont van egy ún. oxálsav nevű anyag, ami gátolja a szervezet kalcium megkötő képességét és hosszú távon vese problémákhoz vezethet. Ehhez azonban különösen nagy mennyiséget kellene megenni.

 

Cékla kutyáknak

Cékla

A cékla C-vitamint, rostot, folátot, mangánt és káliumot tartalmaz. Ezek a tápanyagok segítik a kutya emésztését és immunrendszerét, és támogatják az egészséges bőrt és szőrzetet.

 

Uborka kutyáknak

Uborka

Az uborka rengeteg fitonutrienssel és antioxidánssal rendelkezik, amelyek gyulladáscsökkentőként működnek a kutyáknál.

 

Édesburgonya kutyáknak

Édesburgonya

Az édesburgonya B6-vitamint, C-vitamint és mangánt tartalmaz, emellett gazdag antioxidáns béta-karotinban. Kiválóan alkalmas az emésztés egészségére, mivel magas rosttartalmú. Pürésítsd az édesburgonyát és készíts egészséges és ízletes csemegét, mely feltölti a kutyusod pocakját és vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rostokkal erősíti emésztését. Ha sokat habzsol kutyádakkor érdemes cikkekre vágva csökkenteni a zöldség méretét, nehogy megakadjon a torkán. A szokásos táplálékának akár negyedét is pótolhatod édesburgonyapürével, hogy egészségesebbé tedd menüjét. Soha ne add az édesburgonyát nyersen.

 

Sütőtök kutyáknak

Sütőtök

A sütőtök rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, mint például A, C, B6 és még sok más, amelyek segíti kutyusod immunrendszerét, látását és szív- és érrendszeri működését. A tök magas rosttartalma segít a belek szabályozásában, függetlenül attól, hogy kutyád székrekedésben vagy hasmenésben szenved-e. A legtöbb kutya szereti a pürésített sütőtök ízét, így ezt könnyen becsempészheted jelenlegi étrendjébe.

 

Petrezselyem kutyáknak

Petrezselyem

A petrezselyem az ideális kutya lehelet frissítő. Ezenkívül káliumot ad az izmok és az ízületek egészségéhez, valamint a béta-karotint a szemekhez. Elég csak egy kis csipet apróra vágott petrezselymet az eledeléhez adni szagsemlegesítés céljából.

 

Saláta kutyáknak

Saláta

Saláta? Kutyáknak? Meglepetést okozott, hogy a kutyák szeretnek salátát enni. Minél több a zöld leveles zöldség, annál jobb! A saláta jó K- és A-vitamin forrás. Az A-provitamin, béta-karotin megtalálható a sötétzöld salátákban is, például a Romaine-ban. A sötétebb salátafajták folátot és vasat adnak. Vigyázz a zsírban oldódó vitaminokkal (A, D, E és K). A vízben oldódó vitaminokkal ellentétben, amelyek feleslegben kerülnek a szervezetből, a zsírban oldódó vitaminok megmaradnak és a zsírral együtt a szervezetben tárolódnak.

 

Paprika kutyáknak

Paprika

Először igencsak elgondolkodtatott ez a kérdés, mert nem túl szokványos zöldség kutyáknak. De bebizonyosodott, hogy a kutyák ehetnek paprikát. Természetesen én az édes fajtákról beszélek (kaliforniai, kápia). Kissé édes ízük miatt akár még tökéletes és egészséges snack is lehet kutyusodnak. A piros színű paprika lehet a legegészségesebb a kutyádnak, mivel a legnagyobb mennyiségben ez tartalmaz vitaminokat és antioxidánsokat. A legtöbb paprika fajta gazdag C-vitaminban, A-vitaminban, E-vitaminban, K-vitaminban és antioxidánsokban (lutein, kapszantin, violaxantin, béta-karotin). Emellett tartalmaznak néhány fitonutrientet, például kvercetint és luteolint, valamint ásványi anyagokat, például káliumot és folátot. A paprika tökéletes egészséges kezelés a túlsúlyos kutyák számára az alacsony zsír-, kalória- és szénhidrátmennyiség miatt.

 

Káposzta kutyáknak

Káposzta

A zöldkáposzta biztonságosan fogyasztható kutyák számára, és egészséges rostforrás, valamint K- és C-vitamin. Ezek a vitaminok segítenek leküzdeni a betegségeket, valamint támogatják a kutya emésztését és immunrendszerét. A túl sok káposzta gázt okozhat vagy elnyomhatja a pajzsmirigy működését, ezért etesse meg kutyáját mérsékelten ezzel a zöldséggel.

 

Zöldségek amiket nem szabad kutyának adni:

 

Spárga kutyáknak

Spárga

A spurge nem kimondottan káros a kutyáknak, de nincs is túl nagy egészségügyi előnye. Nyers állapotában nagyon nehezen emészthető, főzve viszont gyakorlatilag az a kevés tápanyag is lebomlik amivel rendelkezik.

 

Gomba kutyáknak

Vad gomba

A gomba kerülendő a kutyák étrendjében. A vad gombafajok mérgezőek lehetnek a kutyának és olyan 50-100 fajta létezik ami kimondottan mérgező a kutyáknak és halált is okozhat. Bár nem mindegyik fajta mérgező inkább érdemes kihagyni.

 

Hagyma kutyáknak

Hagyma

A kutya ehet hagymát? Nos, nem: a hagyma tiltott étel kutyáknak. A vöröshagyma, póréhagyma, metélőhagyma és a fokhagyma mérgező a kisállatokra különösen a macskákra. A vöröshagyma a kutyák vörösvérsejtjeit károsítja, ezen túl hányást hasmenést gyomorfájdalmakat. A hagyma okozta mérgezés különösen komoly lehet japán fajtáknál, mint az Akita és a Shiba Inus.

 

Rebarbara kutyáknak

Rebarbara

A rebarbara oxalátokat tartalmaz, és az ilyen típusú növények fogyasztása problémákat okozhat kutyusod idegrendszerében, az emésztőrendszerben és a vesében. A rebarbara csökkentheti a kutya kalcium szintjét is, veseelégtelenséget és más egészségügyi problémákat okozva. Ha kutyád véletlenül mégis fogyasztott rebarbarát, azonnal forduljatok állatorvoshoz.

 

Avókádó kutyáknak

Avokádó

Az avokádó perzint, fungicid toxint tartalmaz, amely számos állatnál súlyos egészségügyi problémákat - akár halált is okozhat. Az állatorvosok szerint a kutyák jobban ellenállnak a persinnek, mint más állatok, de ez nem jelenti azt, hogy az avokádó 100%-osan biztonságos a kutyádnak. Mindenképpen a nem ajánlott csoportba tartozik.

Ezt olvastad már? 

Francia Bulldog ápolása lépésről-lépésre

Leggyakoribb kutya bőrbetegségek képekkel

 

Tippek a zöldségek adagolásához:

  • A legtöbb kutya szereti a nyers sárgarépát. Ha a tiéd nem akarja, akkor párold meg kissé és próbálkozz úgy
  • Egy tipp ha esetleg gyümölcsöket is adsz a zöldségek mellé: mindig távolítsd el a magokat a gyümölcsökből, mielőtt a kutyádnak adod
  • A jutalomfalatként, rágcsaként adott finomságok maximum 10%-át tegye ki kutyusod napi bevitelének.
  • Adagolj zöldségeket nyersen, kissé párolva, főzve vagy sütve kutyusod tápjához. Elkészítés előtt szeleteld, vágd kockára vagy pürésítsd. Ezek a leggyakoribb elkészítési technikák.
  • Miután elkezdted becetezni a nyers vagy párolt zöldségeket kutyusod étrendjébe figyeld székletét. Ha hasmenés alakul ki, vagy úgy tűnik, hogy gyakrabban és nagyobb mennyiségben ürül, akkor csökkentsd a zöldség mennyiségét.
Tartalomhoz tartozó címkék: Kutya táplálkozás